Do 30 tysięcy złotych na wypoczynek dzieci podczas ferii w 2024 roku. Aby otrzymać dofinansowanie,…
W nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025 w polskich szkołach obowiązuje nowa lista lektur. Przegląd ten obejmuje zarówno szkoły podstawowe, jak i średnie, zapewniając uczniom zróżnicowany zestaw utworów literackich. Wartościowy wybór lektur ma na celu rozwijanie umiejętności czytania, krytycznego myślenia oraz poszerzanie horyzontów literackich uczniów.
W klasach I-III dominują klasyczne i nowoczesne opowiadania, takie jak „Baśnie” Hansa Christiana Andersena czy „Detektyw Pozytywka” Grzegorza Kasdepke. Te pozycje nie tylko rozwijają wyobraźnię, ale również uczą podstawowych wartości moralnych.
W klasach IV-VI uczniowie poznają bardziej złożone utwory, jak „Hobbit” J.R.R. Tolkiena i „Opowieści z Narnii” C.S. Lewisa. Te książki wprowadzają dzieci w świat literatury fantasy, rozwijając ich zdolności do abstrakcyjnego myślenia i interpretacji.
W klasach VII-VIII na liście lektur znajdują się poważniejsze pozycje, takie jak „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego i „Opowieść wigilijna” Charlesa Dickensa. Te lektury wprowadzają młodzież w świat literatury klasycznej, ukazując głębsze problemy społeczne i egzystencjalne.
W szkołach średnich lista lektur obejmuje zarówno klasykę literatury polskiej, jak i światowej, na przykład „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza oraz „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Te utwory przygotowują uczniów do egzaminów maturalnych i dalszej edukacji, rozwijając umiejętność analizy i interpretacji tekstów literackich.
W obliczu rosnących wymagań edukacyjnych, korepetycje online z języka polskiego stają się coraz bardziej popularne. Dzięki indywidualnemu podejściu nauczyciela oraz elastyczności czasowej, uczniowie mogą efektywniej przyswajać materiał i przygotowywać się do egzaminów. Korepetycje online oferują również dostęp do szerokiego zakresu materiałów dydaktycznych oraz możliwość pracy z wykwalifikowanymi nauczycielami z różnych regionów.
Klasa | Lektury |
Klasy I-III | Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru) Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie! Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą Dorota Gellner, Wścibscy Julita Grodek, Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie Tom Justyniarski, Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka Piotr Kordyasz, Lolek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (fragmenty) Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku Zofia Kossak-Szczucka, Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata Maria Krüger, Karolcia Åsa Lind, Piaskowy Wilk Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Joanna Papuzińska, Asiunia Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika, Dziadek i niedźwiadek |
Klasy IV-VI | Jan Brzechwa, Akademia Pana Kleksa Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks) Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa Ferenc Molnár, Chłopcy z Placu Broni John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem |
Klasy VII-VIII | Charles Dickens, Opowieść wigilijna Aleksander Fredro, Zemsta Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec Adam Mickiewicz, Dziady część II Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę Juliusz Słowacki, Balladyna Charles Dickens, Opowieść wigilijna Aleksander Fredro, Zemsta Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec Adam Mickiewicz, Dziady część II Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę Juliusz Słowacki, Balladyna |
Lista lektur na rok 2024/2025 to starannie dobrany zestaw, który ma na celu wszechstronny rozwój uczniów na różnych etapach edukacji. Korepetycje online z języka polskiego mogą być cennym wsparciem w nauce, pomagając uczniom lepiej zrozumieć i przyswoić treści literackie, co przekłada się na ich sukcesy w nauce i życiu codziennym.
Autor: Beata Borek
Próbna matura z języka polskiego 2024 – szansa na zmierzenie się z wyzwaniem, wgląd w…
Egzamin ósmoklasisty, który stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu ucznia, wzbudza wiele emocji i…
Poradnik dla Ucznia: Jak Pokonać Zwlekanie i Zacząć Działać Cześć! Dzisiaj porozmawiamy o czymś, co…
Z pewnością wielu z nas doświadczyło takiej sytuacji: bez względu na to, czy to matematyka,…
W dzisiejszych czasach, gdy egzamin ósmoklasisty lub matura zbliża się wielkimi krokami, a strach przed…
Matura z języka polskiego nieubłaganie zbliża się, stanowiąc dla wielu kluczowy moment w edukacyjnej drodze.…