Nadchodzi matura 2024, wydarzenie nieodłącznie związane z rocznymi zmartwieniami i pytaniami dotyczącymi lektur obowiązkowych. Co roku miliony uczniów szkół średnich stają przed zadaniem zgłębienia i analizy dzieł literackich, które stanowią klucz do sukcesu na tym istotnym egzaminie. W ostatnim czasie lista obowiązkowych lektur na maturze z języka polskiego uległa zmianom – pewne pozycje zostały dodane, inne natomiast wykreślone z programu. Kto z nas nie zna „Pana Tadeusza”, „Dziadów” czy „Lalki”? To dzieła powszechnie rozpoznawalne i znane. Myśląc o lekturach na maturze, te tytuły przychodzą nam do głowy jako pierwsze. Jednakże to tylko część z bogatej listy literatury, którą należy poznać, aby dobrze przygotować się do matury 2024 i kolejnych. Okazuje się, że każda epoka literacka prezentuje swoje kluczowe dzieła, które należy znać przed egzaminem maturalnym.

Jest styczeń 2024, czas więc najwyższy, aby ci, którzy chcą skrupulatnie przygotować się do matury, zaczęli zapoznawać się z lekturami obowiązkowymi. W tym artykule dokładnie przeanalizujemy listę lektur na maturę 2024, przyglądając się wyborom dokonanym przez Centralną Komisję Edukacyjną.

Lektury obowiązkowe dla matury podstawowej z języka polskiego

Zestawienie lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego jest szerokie i różnorodne, obejmując dzieła z różnych epok literackich. W skład tej listy wchodzą utwory z takich okresów jak Starożytność, Średniowiecze, Renesans, Barok, Oświecenie, Romantyzm, Pozytywizm, Młoda Polska, okres Dwudziestolecia międzywojennego, literatura czasów wojny i okupacji, a także Literatura Współczesna. Starannie wybrano dzieła, aby każda istotna epoka literacka była reprezentowana przez co najmniej jednego autora, choć często jest ich więcej. Pełna lista lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego prezentuje się następująco:

NrAutorTytułOpis
1Jan ParandowskiMitologia, część I GrecjaKsiążka opisująca mitologię grecką i bogów oraz ich historie.
2SofoklesAntygonaTragedia grecka opowiadająca historię Antygony i jej konflikt z Kreonem.
3Jan KochanowskiOdprawa posłów greckichWiersz opisujący przybycie posłów greckich do Rzeczypospolitej w 1573 roku.
4William SzekspirMakbetTragedia opowiadająca o ambicji i upadku szkockiego lorda Makbeta.
5MolierSkąpiecKomedia satyryczna ukazująca chciwość i obsesyjne dążenie do bogacenia się.
6Adam MickiewiczKonrad Wallenrod; Dziady cz. IIIEpos narodowy i dramat romantyczny, część III cyklu „Dziady” Mickiewicza.
7Juliusz SłowackiKordianDramat romantyczny opowiadający historię bohatera narodowego, Kordiana.
8Bolesław PrusLalkaPowieść realistyczna ukazująca życie warszawskiej elity społecznej w XIX wieku.
9Eliza OrzeszkowaGloria victisPowieść ukazująca konflikty społeczne i etyczne na wsi podczas powstania styczniowego.
10Henryk SienkiewiczPotopPowieść historyczna osadzona w czasach potopu szwedzkiego w XVII wieku.
11Fiodor DostojewskiZbrodnia i karaPowieść psychologiczna opowiadająca o losach głównego bohatera, Rodiona Raskolnikowa.
12Stanisław WyspiańskiWeseleDramat symbolistyczny opisujący polskie obyczaje i tradycje weselne.
13Stefan ŻeromskiPrzedwiośniePowieść realistyczna ukazująca życie inteligencji na początku XX wieku.
14Tadeusz BorowskiProszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szliOpowiadania opisujące życie w obozach koncentracyjnych w czasie II wojny światowej.
15Gustaw Herling-GrudzińskiInny światOpowiadania opisujące życie w sowieckich łagrach i zsyłkach.
16Hanna KrallZdążyć przed Panem BogiemReportaże opowiadające o życiu w getcie warszawskim w czasie Holocaustu.
17Albert CamusDżumaPowieść filozoficzna opowiadająca o epidemiach i egzystencjalizmie.
18George OrwellRok 1984Dystopia opisująca totalitarną rzeczywistość i inwigilację w przyszłości.
19Sławomir MrożekTangoZbiór krótkich opowiadań satyrycznych.
20Marek NowakowskiRaport o stanie wojennym, Górą EdekOpowiadania ukazujące życie w Polsce w okresie stanu wojennego.
21Jacek DukajKatedra, W kraju niewiernychScience fiction opisujące różne światy i cywilizacje.
22Andrzej StasiukMiejsce, Opowieści galicyjskieOpowiadania i eseje opisujące życie na obszarze Galicji.
23Olga TokarczukProfesor Andrews w Warszawie, Gra na wielu bębenkachOpowiadania i eseje autorki.
Lektury 2024

Od roku 2023 w zestawie lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego pojawiła się polska noblistka z dziedziny literatury z 2018 roku, Olga Tokarczuk, oraz jej dzieło „Profesor Andrews w Warszawie”.

Lektury obowiązkowe – matura rozszerzona z języka polskiego 2024

Jeśli zamierzasz przystępować do matury rozszerzonej z języka polskiego, przygotowaliśmy również zestaw lektur obowiązkowych dedykowanych temu egzaminowi. Oprócz lektur obowiązkowych dla poziomu podstawowego, uczniowie muszą także opanować cały szereg innych utworów literackich, które nie są wymagane na poziomie podstawowym. Ich lista prezentuje się następująco:

NrAutor i tytuł dziełaOpis lektury
1William Szekspir, „Hamlet”Tragedia szekspirowska opowiadająca o konflikcie, wątpliwościach i obłędzie głównego bohatera, Hamleta.
2Juliusz Słowacki, „Lilla Weneda”Dramat romantyczny Słowackiego, ukazujący miłość i tajemnicę w kontekście mitologii słowiańskiej.
3Zygmunt Krasiński, „Nie-Boska Komedia”Dramat romantyczny, który analizuje problemy moralności i ludzkiej egzystencji w obliczu Boga.
4Realistyczna lub naturalistyczna powieść europejskaWybór z dzieł europejskich realistycznych lub naturalistycznych autorów, które analizują społeczeństwo.
5Stanisław Wyspiański, „Noc listopadowa”Dramat historyczny, który przedstawia wydarzenia związane z listopadowym powstaniem w Polsce.
6Michaił Bułhakow, „Mistrz i Małgorzata”Klasyczna powieść satyryczna, która łączy elementy fantastyczne z krytyką sowieckiego społeczeństwa.
7Stanisław Ignacy Witkiewicz, „Szewcy”Dramat absurdalny, w którym autor eksploruje absurdy życia i społeczeństwa dwudziestolecia międzywojennego.
8Bruno Schulz, wybrane opowiadania z „Sklepy cynamonowe”Zbiór opowiadań, które prezentują surrealistyczny świat autora, Schulza.
9Tadeusz Konwicki, „Mała Apokalipsa”Powieść, która analizuje kondycję człowieka w kontekście historycznych przemian w Polsce po II wojnie światowej.
10Sławomir Mrożek, wybrane opowiadaniaZbiór satyrycznych opowiadań Mrożka, które krytykują ludzką naturę i społeczeństwo.
Lektury obowiązkowe – matura rozszerzona z języka polskiego 2024

Fragmenty obowiązkowych utworów literackich

Lp.Tytuł DziełaAutorOpisCharakterystyczne Cechy
1BibliaRozni autorzyZbiór świętych tekstów w judaizmie i chrześcijaństwie.Metaforyczne opisy, przesłania moralne i religijne.
2IliadaHomerStarożytny grecki epos o wojnie trojańskiej.Bohaterski styl, mitologia, długie monologi.
3Lament świętokrzyskiAnonimŚredniowieczny polski lament religijny.Bogata symbolika religijna, średniowieczny język.
Legenda o św. AleksymAnonimŚredniowieczna legenda o świętym Aleksym.Etyczne i moralne przesłania, prosty język.
Rozmowa Mistrza Polikarpa…AnonimDialog o śmierci w średniowiecznej literaturze polskiej.Alegoryczne przedstawienie śmierci, motywy moralizatorskie.
4Kwiatki św. Franciszka z AsyżuAnonimZbiór opowieści o życiu św. Franciszka.Religijność, pokora, prostota życia.
5Pieśń o RolandzieAnonimFrancuski epos o bohaterskim Rolandzie.Rycerskość, honor, walka dobra ze złem.
6Kronika polskaGall AnonimPierwsza kronika historii Polski.Opis wydarzeń historycznych, styl kronikarski.
7Boska KomediaDante AlighieriWizja poetyckiej podróży przez piekło, czyściec i raj.Alegoryczne przedstawienie życia po śmierci, bogata symbolika.
8Kazania sejmowePiotr SkargaZbiór kazań politycznych i moralnych.Retoryka perswazyjna, tematyka religijno-społeczna.
9PamiętnikiJan Chryzostom PasekOpis życia szlachcica w XVII wieku.Barwny język, anegdotyczny styl, perspektywa osobista.
10OdysejaHomerOpowieść o powrocie Odyseusza do domu po wojnie trojańskiej.Przygody morskie, motywy mistyczne, mądrość i przebiegłość.
11Poetyka, RetorykaArystotelesTeoretyczne rozważania o literaturze i sztuce przekonywania.Analiza gatunków literackich, zasady retoryki.
12PaństwoPlatonDialog filozoficzny o idealnym państwie i sprawiedliwości.Teorie filozoficzne, rola sprawiedliwości, idee polityczne.
13Wyznaniaśw. AugustynAutobiografia filozoficzno-religijna.Głęboka introspekcja, duchowość, przemyślenia teologiczne.
14Summa teologicznaśw. Tomasz z AkwinuPodsumowanie nauki teologicznej średni
Fragmenty obowiązkowych utworów literackich

Jak przygotować się do obowiązkowych lektur na maturę z języka polskiego?

Przygotowanie do egzaminu maturalnego z języka polskiego, szczególnie w kontekście obowiązkowych lektur, może stanowić wyzwanie. Kluczem do sukcesu jest nie tylko dokładne zapoznanie się z treściami i kontekstem literackim, ale również rozwijanie umiejętności analitycznego myślenia i tworzenia przemyślanych wniosków. Wielu z nas zapewne słyszało, że lektury obowiązkowe na maturze z języka polskiego są trudne do przebrnięcia, co może zniechęcać od samego początku naszej nauki i sprawiać, że trudno nam zacząć się nimi interesować. Jednak z doświadczenia wiemy, że większość tych lektur nie jest tak straszna, jak się wydaje, a ich ponadczasowa wartość może dostarczyć wiele satysfakcji, nawet jeśli zostały napisane wiele lat temu. Nie bez przyczyny wiele osób uwielbia te książki, a żeby je pokochać, wystarczy je przeczytać!

Jednakże, jeśli uważasz, że to wszystko jest ponad Twoje możliwości, a celem jest osiągnięcie dobrego wyniku na maturze, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Nasza firma, Smart Minds, pomogła już tysiącom uczniów przygotować się do matury z języka polskiego i osiągnąć wysokie wyniki. Nasi korepetytorzy nie tylko dokładnie omawiają lektury zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym, ale także dostosowują swoje podejście do Twoich potrzeb i stylu nauki. Nie tracimy czasu na niepotrzebne detale – uczysz się tylko tego, co jest istotne w kontekście lektur obowiązkowych na maturze!

Oceń Nas

Autor: Beata Borek