Jak i czego słuchać, od czego zacząć i co zrobić, jeśli w ogóle nie rozumiem? Słuchanie jest jedną z najbardziej złożonych, ale także najważniejszych dyscyplin w nauce języków. Ćwiczenia ze słuchu to wielki strach na wróble wśród uczniów, ale pokażemy, że ćwiczysz słuchanie z wysokiej jakości źródłami.

Przede wszystkim najważniejsze pytanie – czego słuchać ? Jeśli mówisz, że to nie ma większego znaczenia, a najważniejsze jest to, że jest to angielski, cóż … Zgadzam się, że najważniejsze jest to, że jest to angielski. Ale to kończy moją zgodę.

Podobnie jak w przypadku czytania i słuchania, bardzo ważne jest, abyś słuchał nagrań na poziomie trudności , który rozumiesz . Niekoniecznie wszystko, a kiedy od czasu do czasu nie znasz słowa, nic się nie dzieje. Jednak nawet po pięciu minutach odsłuchu wahasz się, czy temat nagrania to korzyści z hartowania, porady, jak spakować mężczyzn swoich marzeń, czy wskazówki dotyczące nauki angielskiego, wybrany poziom nie jest idealny.

Jeśli słuchasz czegoś, czego nie rozumiesz lub prawie w ogóle nie rozumiesz , twoja zdolność rozumienia mówionego angielskiego nie poprawia się . Słyszysz tylko wiele dziwnych dźwięków i to wszystko. To tak, jakby wierzyć, że regularne słuchanie mongolskiego radia pomoże ci w nauce mongolskiego. Głowa po prostu nie ma nic do złapania, a słuchanie ciebie nie przynosi nic poza rosnącą frustracją .

Bądź jak dzieci


Dzieci są doskonałym źródłem inspiracji podczas nauki języków. Pamiętaj, jak uczyłeś się jako dziecko. Zakładam, że nie

profesjonalni nauczyciele,
podręczniki lub aplikacje
ani programu nauczania.
Możesz dać z siebie wszystko… Tak! Słuchać. A mimo to w ciągu kilku lat bez żadnych problemów nauczyłeś się komunikować w nowym języku. Na język ojczysty zadziałał pięknie, stosunkowo szybko i bezboleśnie . Dlaczego więc nie wykorzystać tych wypróbowanych i przetestowanych strategii podczas nauki innego języka?

Nasz mózg, a zwłaszcza mózg małych dzieci, działa jak gąbka. Najpierw „zasysamy” język, aby później móc go ponownie „opublikować”. Dziwnie to zabrzmi, jeśli chcesz dobrze mówić – a to jest to, czego ludzie zwykle najbardziej chcą podczas nauki języków – ważne jest, aby dużo słuchać .

Jest to możliwe nieświadomie przez wszystkich kochających rodziców, którzy nieustannie rozmawiają ze swoimi dziećmi , mimo że jeszcze na nie nie odpowiedzieli. Mówią i rozmawiają, są cierpliwi i wiedzą, że z czasem otrzymają odpowiedź. Dostarczają wystarczająco wysokiej jakości materiału do wyimaginowanej „gąbki językowej”. Technicznie rzecz biorąc, opisane ssanie nazywa się okresem ciszy .

korepetytor-języka-angielskiego
korepetytor-języka-angielskiego

Kolejna rekomendacja czerpie inspirację od rodziców. Oni mówią do swoich dzieci, tak by je zrozumieć . Oni używają

krótsze zdania,
prostsze słowa
wyraźna i powolna wymowa.
Upraszczają język, aby dziecko mogło je zrozumieć.

I stopniowo, w miarę wzrostu miękiszu, mama i tata wybierają bardziej złożony język. Jeśli nadal będą mówić tak samo prosto, ich dwunastoletni syn może nadal powtarzać takie rzeczy jak „Broníček chce zrobić boba”.

Rodzice zazwyczaj rozmawiają ze swoimi dziećmi o nieco wyższym poziomie językowym, niż dziecko jest obecnie w stanie wykształcić samodzielnie. To faktycznie „przyciąga” go do ich poziomu językowego. Ale gdyby rozmawiali z dzieckiem od najmłodszych lat jako student wykładu uniwersyteckiego, dziecko nie miałoby czego złapać i prawdopodobnie by ich nie rozumiało.

Jeśli chcesz zostać kochającym rodzicem własnego języka angielskiego, dawkuj sobie właściwy angielski , trochę lepszy niż twój obecny poziom.

Nawiasem mówiąc, jeśli chcesz przekazać tę informację swoim znajomym, to technicznie nazywa się to zrozumiałym wkładem, a wymyślił to strasznie inteligentny dżentelmen, Stephen Krashen. Często ten pomysł jest wyrażany za pomocą wzoru +1 , gdzie plus jeden oznacza, że ​​jest o jeden poziom wyższy niż Twój obecny angielski.

Gdzie i jak poprawisz się w słuchaniu

Zaletą ćwiczenia ze słuchu jest to, że możesz to robić również podczas innych czynności – takich jak bieganie, sprzątanie czy chodzenie do szkoły lub pracy. Wystarczy obliczyć, ile języka angielskiego przyswajasz w ciągu miesiąca, jeśli zamienisz radio na słuchanie angielskiego podczas dojazdów do pracy.

Książki uproszczone

Być może myślisz, że są to bardziej odpowiednie wskazówki do czytania . Ale większość książek zawiera również nagrania dźwiękowe . Zaletą opowiadań uproszczonych jest to, że naprawdę każdy potrafi czytać (słuchać), poradzisz sobie z najprostszymi nagraniami nawet przy bardzo ograniczonym słownictwie około 200 słów. Przy wyborze pamiętaj o zasadzie +1.

Audiobooki

Jeśli Twój angielski jest już wystarczająco dobry, sięgnij po audiobooki w języku angielskim. Są pierwotnie przeznaczone dla native speakerów, a miłośnicy wszystkich gatunków znajdą coś dla siebie .

Ogromną ich liczbę można znaleźć na przykład na Amazonie – ale czasami nie są one do końca najtańsze. Tak więc subskrypcja audiobooków Audible na pewno się opłaci . Aplikacja Scribd , która określa się mianem Netflix dla książek, również doskonale nadaje się do ich słuchania .

Podcasty

Te „ serie audio” i serie zyskują na popularności w ostatnich latach i obejmują prawie każdy temat, jaki możesz wymyślić. Dodatkowo są bezpłatne . Jeśli chodzi o doskonalenie języka angielskiego, istnieją dwa rodzaje podcastów:

tematyczne w języku angielskim – np. programy o gotowaniu, podróżowaniu czy celebrytach
i skupiony na nauce języka angielskiego – w którym autorzy wyjaśniają z Tobą gramatykę, ćwiczą zwroty lub typowe zwroty.

Oceń Nas

Autor: Beata Borek