Polska znalazła się na liście krajów o wysokim poziomie znajomości języka angielskiego, wyprzedzając sąsiednią Rosję, która została sklasyfikowana jako kraj o niskim poziomie znajomości tego języka. Świadczy o tym ocena English Proficiency Index. Jednak nauka języka angielskiego jest dziś tematem aktualnym dla wielu Polaków. 

W krajach skandynawskich najlepiej mówi się po angielsku. Grupa krajów o bardzo wysokim poziomie znajomości tego języka obejmuje siedem krajów, m.in. Szwecję, Norwegię, Holandię, Estonię, Danię, Austrię i Finlandię. Wysoki poziom znajomości języków obcych odnotowuje się w Polsce, na Węgrzech iw Słowenii. Liderem rankingu jest Szwecja. Irak, Arabia Saudyjska i Algieria należą do krajów, w których mówi się najgorzej w języku angielskim. 

Jednocześnie, zdaniem lingwistów, samodzielna nauka języka nie jest taka trudna. Istnieje 12 prostych zasad, które pomogą w nauce języka obcego. 

1. Naucz się poprawnie właściwych słów. Nauka nowego języka oznacza naukę nowych słów, wielu nowych słów. Ale aby nauczyć się nowego języka, nie musisz uczyć się wszystkich słów! Na przykład znasz wszystkie słowa w swoim ojczystym języku, ale nie używasz ich wszystkich. Podobnie jest z językiem obcym: nie musisz uczyć się wszystkich słów, aby mówić w obcym języku. Na przykład w języku angielskim 65% materiałów pisanych zawiera tylko 300 słów. Są to słowa, których używa się najczęściej. Ten schemat działa w innych językach. Nauka słów jest wygodna dzięki metodzie kart: z jednej strony napisane jest pytanie, z drugiej – odpowiedź.

2. Naucz się powiązanych słów. Znasz już przynajmniej kilka słów języka, którego będziesz się uczyć. Dlatego tak naprawdę nie da się zacząć od zera. Powiązane słowa to „prawdziwi przyjaciele” słów z Twojego języka ojczystego, które mają to samo znaczenie. Na przykład w językach romańskich są słowa związane z angielskim: akcja, naród, opady, rozwiązanie, frustracja, tradycja i tysiące innych. Również w wielu słowach występują słowa o wspólnym rdzeniu. Szukanie słów pokrewnych to dobra metoda nauki języków europejskich, jednak okazuje się, że takie słowa można znaleźć w języku japońskim. Ponadto znacznie łatwiej jest rozpocząć naukę ze znanymi słowami niż z zupełnie niezrozumiałymi.

3. Podróż nie jest konieczna. Powietrze innego kraju nie sprawi, że będziesz mówić w nowym języku. Jeśli chcesz zanurzyć się w obcym języku, możesz go posłuchać w szczególności za pośrednictwem zasobu Tunein.com, który ma ponad 100 000 zagranicznych stacji radiowych. Pod tą nazwą dostępna jest bezpłatna aplikacja mobilna. Możesz też korzystać z filmów lub filmów i seriali telewizyjnych w panelu Trendów YouTube w językach obcych.

4. Trenuj przez Skype i nie tylko. Następnym krokiem jest komunikacja z native speakerami. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli celem nauki języka jest porozumiewanie się w nim, to ten punkt powinien być jednym z pierwszych. Jeśli zaczniesz uczyć się języka obcego, trochę czasu zajmie nauczenie się podstawowych słówek i powtórzenie tego, co już znasz, a potem od razu zaczniesz mówić… Znalezienie native speakera do konwersacji nie jest takie trudne, na przykład na stronie Italki. com można znaleźć profesjonalnych nauczycieli, nauczanie pozaformalne i tylko rozmówców.

5. Nie marnuj pieniędzy. Najlepsze zasoby są bezpłatne. Dużo wiedzy można uzyskać naprawdę za darmo. W Duolingo jest dobre darmowe języki obce Cusi. Tutaj wszystko jest przedstawione w formie gry. W językach BBC możesz nauczyć się podstawowych zwrotów z ponad 40 języków. Dzięki usłudze Interpals możesz znaleźć korespondenta z innego kraju, a na My Language Exchange możesz znaleźć korespondentów, którzy uczą się tego samego języka co Ty.

6. Dorosłym łatwiej jest uczyć się języków obcych niż dzieciom. Mając zasoby do nauki języka, musisz rozwiązać główny problem: to zwątpienie i błędna ocena ich potencjału. Według badań przeprowadzonych przez University of Haifa dorośli lepiej radzą sobie z językami obcymi niż dzieci. W przeciwieństwie do dzieci dorośli intuicyjnie rozumieją zasady. Dlatego nie trzeba się poddawać.

7. Uzupełnij swoje słownictwo mnemonikami. Mechaniczne powtarzanie nie wystarczy. Pomimo tego, że słowo, które często się powtarza, może zostać w Twojej pamięci. Jednak w przypadku słówek trudnych do zapamiętania można zastosować mnemotechnikę – sztukę zapamiętywania. Na przykład wymyśl krótką zabawną historię, która będzie kojarzona z tym słowem. Możesz również skorzystać z zasobu memrise.com .

8. Kochaj swoje błędy. Ponad połowa światowej populacji zna więcej niż jeden język. Oznacza to, że jednojęzyczność jest kwestią kultury, a nie genetyki (na przykład nieumiejętność uczenia się języków). Dlatego też, jeśli dorośli są pokonani w nauce języków, problem tkwi w systemie uczenia się. Po zapoznaniu się ze wszystkimi zasadami języka nie nauczysz się samego języka. Jednak w systemie edukacyjnym nauka języków jest często ułożona w ten sposób. Po nauczeniu się języka należy go używać. Native speakerzy rozumieją tych, którzy uczą się ich języka i nie będą się złościć z powodu błędów.

9. Ustal rozsądne cele. Kolejnym błędem w podejściu do nauki języka obcego jest brak konkretnego i rozsądnego celu. Na przykład europejska klasyfikacja biegłości językowej może pomóc w określeniu celu. A – początkujący, B – średniozaawansowany i C – zaawansowany. Każdy z poziomów ma dwa podpoziomy: słabszy (1 niższy) i podwyższony (2 górny). Na przykład początkujący, który ma postępy w nauce – A2, a słaby zaawansowany – C1.

10. Od konwersacji (B1) do perfekcyjnego opanowania (C2). Aby w ciągu trzech miesięcy stale podnosić swój poziom językowy i nauczyć się nim mówić płynnie, musisz stale się szkolić. Powinieneś mówić w języku obcym przez co najmniej godzinę dziennie, najlepiej wybierając różne tematy do nauki nowych słów. Przejście z B1 do B2 w krótkim czasie jest dość trudne i popełnisz wiele błędów, ale to Twój postęp.

11. Naucz się mówić bez akcentu. Na poziomie C2 znasz język tak dobrze, jak native speaker. Ale możesz nadal mieć nacisk lub możesz popełniać błędy. Może to zależeć od Twojego akcentu i intonacji lub poziomu integracji społecznej i kulturowej. Filmy na Youtube, które uczą poprawnej wymowy, pomogą z akcentem i wymową, a także możesz naśladować sposób rozmowy native speakerów.

12. Zostań poliglotą. Jeśli Twoim celem jest nauka kilku języków, najlepiej zacząć od jednego. Przynajmniej dopóki nie osiągniesz poziomu średniozaawansowanego i będziesz potrafił pewnie mówić w tym języku. Dopiero wtedy przejdź do nauki innego języka. Chociaż możesz osiągnąć znaczący sukces w ciągu kilku miesięcy, potrzebujesz stałej praktyki, aby móc używać języka, którego nauczyłeś się przez całe życie. Ale jest też dobra wiadomość: jeśli nauczysz się biegle mówić w obcym języku, język ten zostanie z tobą na całe życie.

Oceń Nas

Autor: Beata Borek