Poradnik dla Ucznia: Jak Pokonać Zwlekanie i Zacząć Działać

Cześć! Dzisiaj porozmawiamy o czymś, co dotyka wielu z nas – zwlekaniu. Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak trudno jest zabrać się za naukę, zadania domowe czy nawet zacząć nowy projekt? Dowiecie się, dlaczego zwlekanie jest tak powszechne i jak możemy z nim walczyć.

Stoisz przed wyzwaniem przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty lub matury. Zbliżasz się do swojego biurka, gdzie wszystko jest już przygotowane: podręczniki, notatki starannie sporządzone przez ostatnie miesiące, a laptop gotowy do użycia. Siadasz, gotów do nauki, ale zamiast sięgnąć po książki, Twoje myśli uciekają, a ręka niepostrzeżenie sięga po telefon.

Sprawdź jak działa pierwsza bezpłatna lekcja korepetycji, zarówno on-line jak i stacjonarnie i z dojazdem: (+48) 783 004 182

„Krótka chwila na mediach społecznościowych” – to myśl, która przewinęła się przez głowę wielu z nas. Niestety, minuty szybko zamieniają się w godziny, a Ty, zamiast posuwać się do przodu, tracisz czas na przeglądanie Facebooka, YouTube’a czy TikToka. Co sprawia, że tak trudno jest nam zabrać się do nauki?

Prokrastynacja to zjawisko bardziej złożone niż zwykłe lenistwo czy brak samodyscypliny. Badania pokazują, że od 80% do 95% studentów regularnie odkłada na później swoje obowiązki, zwłaszcza te związane z nauką.

Co to jest prokrastynacja?

To zachowanie polegające na świadomym opóźnianiu lub unikaniu wykonania zadań, mimo wiedzy o negatywnych konsekwencjach. Jeśli nie przygotujemy się do sprawdzianu, prawdopodobnie nie uzyskamy dobrej oceny. Nieprzygotowanie się do egzaminu ósmoklasisty czy matury może mieć jeszcze poważniejsze konsekwencje, takie jak nie dostanie się do wymarzonej szkoły. Prokrastynacja może negatywnie wpłynąć na nasze życie, powodując opóźnianie nawet prostych codziennych zadań.

Czy zauważyłeś, że:

 • Szukasz zadań zastępczych, by uniknąć nauki?
 • Twoja uwaga rozprasza się, gdy tylko pomyślisz o nauce?
 • Czujesz satysfakcję z innych, mniej ważnych osiągnięć, zamiast uczyć się?
 • Przypisujesz zewnętrznym czynnikom brak możliwości nauki?

Jeśli odpowiedziałeś „tak” na któreś z tych pytań, prawdopodobnie zmaga się z prokrastynacją. Jak więc z nią walczyć?

Jak Zwalczyć Zwlekanie?

 1. Akceptuj, że nie wszystko musi być idealne: Nie bój się porażki. Pamiętaj, że każdy się myli i każdy ma gorsze dni.
 2. Zacznij od małych kroków: Jeśli zadanie wydaje się ogromne, podziel je na mniejsze części. Zaczynając od czegoś małego, łatwiej jest poczuć postęp.
 3. Zorganizuj swoje zadania: Użyj kalendarza lub planera, żeby zaplanować, kiedy co masz zrobić. Jeśli coś jest w kalendarzu, łatwiej jest się za to zabrać.
 4. Znajdź motywację: Pomyśl, dlaczego dane zadanie jest ważne. Jak może wpłynąć na twoje cele lub marzenia?
 5. Nagradzaj się: Po wykonaniu zadania zrób coś miłego dla siebie. To pomoże ci budować pozytywne skojarzenia z kończeniem zadań.
 6. Technika Pomodoro: Pracuj przez 25 minut, a potem zrób sobie 5-minutową przerwę. To pomaga utrzymać koncentrację.
 7. Po prostu zacznij: Czasami najtrudniejszy jest pierwszy krok. Nie zastanawiaj się za długo, po prostu zacznij robić.

Rozumienie przyczyn prokrastynacji to pierwszy krok do jej pokonania. Często poleca się dzielenie większych zadań na mniejsze, co może ułatwić naukę do egzaminów. Usuwanie rozpraszaczy, takich jak smartfon, może również pomóc. Aplikacje blokujące dostęp do stron internetowych, takie jak StayFocusd, mogą zwiększyć produktywność.

Najważniejsza rada to po prostu zacząć. Czekanie na nagły przypływ motywacji może okazać się daremne. Egzamin ósmoklasisty czy matura są tuż za rogiem.

Smart Minds oferuje pierwsze zajęcia za darmo, aby pomóc Ci przygotować się do egzaminu. Nasze korepetycje zapewnią Ci potrzebne informacje i wsparcie, oszczędzając Twój czas i pomagając osiągnąć wysokie wyniki.

Podsumowanie

Zwlekanie jest czymś, z czym każdy się mierzy, ale pamiętaj, że można z nim walczyć. Używając powyższych strategii, możesz zacząć działać efektywniej i osiągać swoje cele. Nie daj się zwlekanie! Zacznij działać już dziś. Jakie są twoje sposoby na pokonanie zwlekania? Podziel się nimi w komentarzach!

5/5 - (2 votes)

Autor: Beata Borek