Rola marki osobistej w biznesie

Biznes nie stoi w miejscu i stale się rozwija. Jednym ze skutecznych narzędzi promocji biznesu jest marka osobista. Dobrze przemyślana marka osobista pomoże Ci wyróżnić się na tle konkurencji, pokazać swoje znaczenie jako specjalisty i dziesiątki razy zwiększyć sprzedaż i zyski.

Czym jest marka osobista?

Marka osobista to znane nazwisko osoby, profesjonalisty w swojej dziedzinie, który ma autorytet, wizerunek, który uformował się w głowach ludzi, gdy nazwisko tej osoby jest wymieniane. Uderzającym przykładem marki osobistej jest Steve Jobs, bo to dzięki niemu Apple zajął wiodącą pozycję na rynku.

W wielu dziedzinach ufamy przede wszystkim imieniu osoby, jej ekspertyzie. Jesteśmy gotowi zapłacić jej więcej, ponieważ jej reputacja i doświadczenie są drogie. Dotyczy to przede wszystkim polityki, usług, sztuki i biznesu.

Jeśli zajmujesz się pracą umysłową, promocją własnego produktu lub usługi , jesteś właścicielem dużego lub średniego biznesu, musisz zbudować taktykę brandingu, w której Twój wizerunek i wizerunek staną się częścią firmy. W takim przypadku marka osobista pomoże Ci bez zbędnych inwestycji finansowych, przyciągnąć klientów po prostu Twoim imieniem. Pamiętaj jednak, że warunkiem pomyślnego rozwoju marki w każdej dziedzinie jest aktywność autora marki. Bez regularnego monitorowania pozycji swojego nazwiska w mediach, bez ciągłej aktualizacji treści, skuteczna promocja jest po prostu niemożliwa.

Marka osobista obejmuje następujące elementy:

 • Reputacja . Dlatego klienci Ci ufają, a tym samym wierzą w jakość Twojego produktu lub usługi, że wszystkie Twoje obietnice zostaną spełnione. A im wyższa wiara w swoją reputację, tym łatwiej jest Ci promować swój produkt. Bardzo trudno jest zdobyć dobrą reputację, ale bardzo łatwo ją stracić.
 • Ekspertyza . To właśnie wiedza i umiejętności w danej dziedzinie czynią z Ciebie eksperta w tej dziedzinie, dzięki czemu będziesz mógł jeszcze bardziej wzmocnić swoją markę.
 • Popularność . To jest twoje żądanie. Nie musisz być znany wszystkim, wystarczy, że dobrze Cię znają Twoi docelowi odbiorcy.

Aby stworzyć udaną markę osobistą, konieczne jest połączenie wszystkich trzech elementów. Ale zanim zaczniesz promować swoją markę, musisz dokładnie zastanowić się, jaki wizerunek i wizerunek chcesz tworzyć między innymi. Jakie skojarzenia będzie budzić Twoje nazwisko? W jakim obszarze planujesz zostać ekspertem?

Aby utworzyć obraz, potrzebujesz:

 • Wybierz grupę docelową, niszę i konkretny obszar zainteresowań.
 • Analizuj konkurencję, aktualne trendy i odnoszące sukcesy marki.
 • Stwórz strategię promowania marki osobistej.

Kiedy już wyrobisz sobie wizerunek i zdecydujesz, w jakim obszarze będziesz dążyć do zostania ekspertem, możesz zacząć promować swoją markę.

Aby zwiększyć popularność i zasięg, możesz:

 • stworzyć swoją osobistą stronę internetową ;
 • być aktywnym w sieciach społecznościowych ;
 • prowadzić własny kanał;
 • przemawiać na forach i konferencjach;
 • pisać artykuły w mediach;
 • pisać książki.
Oceń Nas

Autor: Beata Borek