Ze względu na nauczanie zdalne zastosowane w czasie pandemii, zadania egzaminów maturalnych nie będą ułatwione, ale sytuacja zostanie uwzględniona – taka podobno jest aktualnie retoryka Ministerstwa Edukacji

Jeśli zależy nam na jakości edukacji, nie osiągnęlibyśmy tego poprzez ułatwienie zadań egzaminacyjnych. Tak więc, chociaż kształcenie na odległość mogło mieć wpływ na efekty uczenia się, pod względem merytorycznym postanowiono nie ułatwiać zadań .

Jednak według niej wzięto pod uwagę, że maturzyści nie mieli możliwości wykonywania pracy laboratoryjnej w naukach ścisłych, więc zadania egzaminacyjne kształtują się poprzez skupienie się na wiedzy teoretycznej.

W grupie roboczej omówiliśmy procedurę organizowania egzaminów na zdalnych spotkaniach z partnerami społecznymi – przedstawicielami gmin, nauczycielami, stowarzyszeniami dyrektorów szkół, organizacjami uczniów i rodziców, nauczycielskimi związkami zawodowymi.

Chociaż przedstawiciel jednego z tych ostatnich podniósł publicznie kwestię unieważnienia egzaminów, w grupie roboczej nie przedstawiono żadnych formalnych propozycji. Poza tym inni eksperci w dziedzinie edukacji również nie sugerowali tej ścieżki

Egzaminy dojrzałości, odbędą się zgodnie z planem, ale będą odpowiedzią na sytuację epidemiologiczną. 

Edukacja oferuje maturalne egzaminy maturalne, szkolne z techniką i sztuką, część egzaminu maturalnego z języka ojczystego szkoły, rozmowa na odległość, jeśli całość lub część edukacji w szkołach przeprowadzających te egzaminy również wymaga umieścić na odległość. Rozważana jest również propozycja zdalnego przeprowadzenia części ustnej państwowych egzaminów dojrzałości z języka obcego (angielski, francuski, rosyjski, niemiecki).

Proponuje się również ograniczenie zakresu zadań egzaminacyjnych. W zadaniach państwowych egzaminów dojrzałości z nauk przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka) proponuje się formułowanie pytań związanych z pracą praktyczną, zadając tylko przedmioty teoretyczne lub umiejętności ogólne.

Pomagając lepiej przygotować się do egzaminów maturalnych, ma on również na celu zdigitalizowanie słownika języka angielskiego i udostępnienie go wszystkim szkołom. Pojawiła się propozycja przeglądu i uzupełnienia chrestoma- tyki elektronicznej, obejmującej prace autorów obowiązkowych objętych programem języka i literatury polskiej, podręczniki lub papierową chrestomatię. Ta elektroniczna chrestomatia może być również wykorzystywana podczas egzaminów z języka i literatury polskiej.

Narodowa Agencja Edukacji przedstawiła również kilka wariantów egzaminów dojrzałości i harmonogramów PUPP, które zależałyby od sytuacji epidemiologicznej. Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu podejmie decyzję o organizacji egzaminów dojrzałości i sprawdzianów osiągnięć w zakresie edukacji podstawowej do 1 marca.

Minister: „Rozważymy wszystkie możliwe scenariusze”

LRT.lt zapytano, czy ministerstwo rozważy możliwość rezygnacji z egzaminów maturalnych w całym tym roku, minister edukacji i sportu Jurgita Šiugždinienė powiedziała, że ​​wszystkie opcje są możliwe.

„Nie spekulowałbym – czy będzie, czy nie. Prawdopodobnie wszyscy myślimy, co by się stało, gdybyśmy tego nie zrobili. Obserwowaliśmy sytuację w niektórych krajach w zeszłym roku, a także międzynarodowy program matur, kiedy motywacja studentów gwałtownie spadła. Nie spekulowałbym na ten temat. Rozważane są wszystkie opcje.

Narodowa Agencja Edukacji zaproponowała nam kilka scenariuszy i rozważaliśmy je. Ale to nie znaczy, że przestaliśmy. Sytuacja się zmienia. Może się znacznie zmienić w jednym lub drugim kierunku. Rozważymy wszystkie możliwe scenariusze bardzo otwarcie, bardzo elastycznie ”- powiedziała Jurgita Šiugždinienė, minister edukacji i sportu.

Minister Edukacji, Nauki i Sportu powiedział, że teraz najważniejsze jest skupienie się nie tyle na dyskusji o egzaminach maturalnych, ile na samym procesie edukacyjnym, tak aby był jak najwyższej jakości i minimalizował straty w nauce.

Ministerstwo Edukacji, Nauki i Sportu opracowuje obecnie plan zrekompensowania strat w nauce poniesionych podczas pandemii. Plan przewiduje pomoc absolwentom i innym studentom, zapewnienie sprzętu komputerowego dla grup słabszych społecznie, dodatkowe konsultacje.

„Dzisiaj zakończyliśmy prace nad planem pomocy, opracowaliśmy algorytm ułatwiający identyfikację uczniów, którzy potrzebują pomocy w nauce na odległość. Zaproponowaliśmy bardzo konkretne środki i środki.

Przeznaczymy środki na indywidualne konsultacje prowadzone przez nauczycieli, dodatkowo zakupimy komputery z dostępem do internetu, bo wiemy, że są dzieci, które nie mają dobrej jakości środków technicznych. Na jednego studenta przeznaczymy 30 euro, co jest przewidziane w budżecie ”- powiedział J. Šiugždinienė.

Minister powiedział, że z budżetu przewidziano 1,5 miliona. pakiet pomocy w euro. Obejmuje również środki wsparcia dla absolwentów, oferując im doradztwo przedmiotowe, filmy tematyczne, a także narzędzie dla nauczycieli do wykorzystania wcześniejszych zadań egzaminacyjnych, planowane obozy letnie dla dzieci w ciągu roku, aby pomóc dzieciom zlikwidować luki w nauce.

„Nie powinniśmy teraz kłaść tak dużego nacisku – nie będzie egzaminów. Ważny jest dla nas wysokiej jakości proces edukacyjny ”- powiedział minister J. Šiugždinienė.

Matematycy: Najłatwiej byłoby nam ułatwić zadanie

Litewskie Stowarzyszenie Nauczycieli Matematyki odpowiedziało już na przygotowane przez NSA propozycje dotyczące egzaminów maturalnych i PUPP. W obradach wzięli udział przedstawiciele nauczycieli matematyki Wilna, Kowna, Kłajpedy, Szawli, Mariampola, solecznickich nauczycieli matematyki i Uniwersytetu Wileńskiego, członkowie Rady Stowarzyszenia.

Prosi o test z podstawowych osiągnięć z matematyki dla wszystkich
dziesiątych, który odbędzie się w pierwszym tygodniu czerwca, ponieważ kurs mógł nie zostać ukończony wcześniej i studenci nie będą mogli się do niego przygotować. Stowarzyszenie przywiązuje dużą wagę do kontaktowej organizacji inspekcji, aby być jak najbardziej uczciwym w wykonywaniu zadań.

Stowarzyszenie podzieliło się również swoimi spostrzeżeniami na temat egzaminów dojrzałości matematycznej:

„Nie popieramy żadnych działań, które nie rozwiązałyby problemu słabych wyników matematycznych VBE, których zastosowanie zniekształciłoby statystyki i ukryło prawdziwą sytuację.

Nie należy ułatwiać zadania egzaminu, gdyż nie jest to w żaden sposób trudne w porównaniu z zadaniami innych krajów. Nie należy zakładać, że ułatwienie zadania poprawi wyniki uczniów z matematyki – wyniki egzaminu mogą być lepsze, ale ułatwiając zadanie, poszlibyśmy łatwiej i zrobilibyśmy więcej szkody niż pożytku: nie wzmacniać nauczania i rozwoju umiejętności. tworzylibyśmy fałszywe złudzenia co do łatwego egzaminu z matematyki.

Nie ma również potrzeby ustanawiania precedensu, że uczniowie nie uczą się w wystarczającym stopniu treści nauczania matematyki ze względu na specyfikę nauczania na odległość.

Nauczyciele matematyki również prowadzą lekcje uczciwie i zdalnie, starając się uczyć uczniów, podczas gdy uczniowie się uczą. Dlatego najlepiej w tej chwili pomóc zachować spokój i nie wprowadzać różnych zmian.

Żądamy, aby zadanie VBE było przygotowane zgodnie z programem matematycznym VBE, który zapewnia elastyczność (+/- 4%) i nie wymaga odrębnego regulowania. Podążając za programem VBE w matematyce, można wyselekcjonować problemy z teorii prawdopodobieństwa i kombinatoryki za pomocą jasnego sformułowania, unikając niejednoznacznych sytuacji komplikowanych przez złożone obliczenia.

Nie wspieramy zmiany programu egzaminów matematycznych nawet w celu wprowadzenia dodatkowych formuł. Organizatorzy zadań egzaminacyjnych mogą znaleźć sposoby na wprowadzenie wymaganej formuły w warunku zadania. Ponadto rozszerzenie formuły często powoduje problemy dla słabego ucznia w znalezieniu właściwej formuły i przejrzeniu już istniejących ”.

Nauczyciele matematyki odpowiedzieli również na sugestię, aby rozważyć potrzebę uzyskania wyniku VBE z matematyki przy rozpoczynaniu studiów wyższych.

„Nie popieramy tej propozycji, ponieważ chcemy, aby uczelnie przyjmowały absolwentów, którzy mogą studiować. Naszym celem są uniwersytety, a nie szkoły zawodowe o statusie uniwersytetu. Wydawałoby się niekonsekwentne, aby państwo wprowadziło kilka lat temu potrzebę egzaminu z matematyki, aby studiować w miejscach finansowanych przez państwo, a następnie zmienić
swoje nastawienie, rozproszyć się, osiągnąć niewiele z powodu zmienności. Byłby to krok wstecz od dążenia do jakości studiów na Litwie.

Problem osiągnięć z matematyki musi zostać rozwiązany na poprzednich zajęciach – uczniowie przystępują do ustandaryzowanych testów. Niedocenianie wyniku PUPP w matematyce demoralizuje ucznia – pomaga uczniowi i jego rodzicom odnieść wrażenie, że wystarczy chęć łatwego zaliczenia VBE, a następnie na uczelnię wyższą.

Ci, którzy nie chcą lub nie mogą się uczyć, muszą po ukończeniu szkoły podstawowej móc uczyć się w szkołach zawodowych i tym samym rozpocząć karierę. I nie każdy, kto ukończył szkołę średnią, musi iść na uniwersytet, może uczyć się do końca życia ”- podało stowarzyszenie w oświadczeniu.

Oceń Nas

Autor: Beata Borek