Dla wielu ludzi egzamin z matematyki jest paliwem koszmaru. Przywoływanie formuł, przygotowywanie się do rozwiązywania problemów, których nigdy wcześniej nie widziałeś i konieczność rozumienia abstrakcyjnych definicji słów, od których ledwo pamiętasz. Ale to nie znaczy, że nie możesz po prostu powtarzać – egzamin jest na horyzoncie, czy ci się to podoba, czy nie.

Dobrą wiadomością jest to, że powtórka matematyki nie jest tak zła, jak się wydaje. Problem polega na tym, że różni się to od powtarzania większości innych przedmiotów, gdzie zwykle wystarczy zapamiętać kilka kluczowych faktów lub interpretacji tekstu. Matematyka to przede wszystkim ćwiczenia , a jeśli dostosujesz do niej swoją strategię powtórek, możesz przejść przez egzamin i uzyskać świetną ocenę.

Ćwicz, ćwicz, ćwicz

Wskazówka nr 1 dotycząca powtórki matematyki to praca nad problemami praktycznymi. Prawda jest taka, że ​​nawet jeśli nie rozumiesz w pełni wszystkiego, co się dzieje, możesz odpowiedzieć na pytania i zdać egzamin, jeśli przeszedłeś ten sam podstawowy proces wystarczająco wiele razy w domu. Przejrzyj pytania w podręczniku, powtórz niektóre z zadań domowych i znajdź odpowiednie pytania, które możesz znaleźć w Internecie. Jeśli większość czasu spędzisz na rozwiązywaniu problemów, poradzisz sobie lepiej, niż gdybyś spędził większość czasu na czytaniu notatek bez rozwiązywania pytań.

A ilekroć coś poszło nie tak, dokładnie przejrzyj rozwiązanie i zobacz, co poszło nie tak. Błędy są normalne, więc nie przejmuj się, ale upewnij się, że wiesz, co dokładnie się wydarzyło, abyś mógł tego uniknąć w przyszłości.

Przeszłe dokumenty są twoim przyjacielem

Najlepszym źródłem problemów praktycznych są wcześniejsze egzaminy z tego samego kursu. Podają poziom pytań, na które należy odpowiedzieć, i często można uzyskać dobre wyczucie tego, co zostanie uwzględnione na egzaminie, patrząc na wiele z nich. Prawda jest taka, że ​​nauczyciele często nie są tak kreatywni, a czasami zobaczysz na papierze powtórzenie pytania z poprzedniego egzaminu. Ale nawet jeśli nie masz takiego szczęścia, jeśli znasz poprzednie arkusze egzaminacyjne, masz większe szanse na zdanie testu.

jak zdać egzamin z matematyki
jak zdać egzamin z matematyki

Możesz pracować po swojemu, ale osobiście staram się zachować jeden lub dwa wcześniejsze egzaminy, aby zrobić je w rzeczywistych warunkach egzaminacyjnych na kilka dni przed egzaminem.

Zrozum koncepcje

Zapamiętywanie formuł jest trudne, ale zwiększysz swoje szanse, jeśli naprawdę zrozumiesz , co robi każda formuła i skąd pochodzi. W tym miejscu Twoje notatki i podręcznik są nieocenione: objaśnienia każdej formuły prostym językiem zapewnią podstawowe zrozumienie potrzebne do przywołania i używania formuł potrzebnych na egzaminie. Jeśli masz arkusz równania, do którego możesz się odwołać na egzaminie, skup się na zrozumieniu tych wzorów, ale jeśli nie masz lub są dodatkowe do zapamiętania, kluczowe znaczenie ma zrozumienie podstawowego znaczenia i pojęć.

Praca w grupach

Praca grupowa nie wydaje się najbardziej naturalnym podejściem do matematyki, ale może być naprawdę pomocna. Każdy ma inne mocne strony, więc twoi koledzy z klasy będą w stanie ci pomóc, a ty też będziesz w stanie im pomóc. Możesz nauczyć się nowych technik rozwiązywania problemów, nauczyć się przydatnych mnemotechnik lub po prostu uzyskać dobre wyjaśnienie koncepcji, z którą się zmagasz.

Napisz rozwiązania krok po kroku / ściągawki

Często w matematyce istnieje „przepis” na określony rodzaj problemu. Rozwiązywanie równania różniczkowego drugiego rzędu może wydawać się twoim osobistym piekłem, ale istnieje jasne podejście krok po kroku, którego możesz użyć w ogromnej większości sytuacji. Powinieneś to zapisać (nawet jeśli pamiętasz) i przećwiczyć stosowanie przepisu na rzeczywiste problemy. Pod koniec zapamiętasz proces i będziesz zaznajomiony z jego używaniem.

Tworzenie takich „ściągów” dla szeregu problemów jest naprawdę skutecznym sposobem na utrwalenie procesu rozwiązywania problemów w mózgu.

Użyj fiszek/notatek Post-It

Jeśli istnieje duży element zapamiętywania, w szczególności fiszki i notatki Post-It są nieocenionymi narzędziami do powtórek. Wiele osób rozwiesza je w swoich pokojach lub w domu, więc stale przypominasz sobie o najważniejszych faktach, ale najważniejszą rzeczą jest ich regularne sprawdzanie. Istnieją również aplikacje, z których możesz zrobić mały interaktywny quiz.

Ogólne porady dotyczące rewizji

Oczywiście istnieje wiele innych, bardziej ogólnych wskazówek, o których należy pamiętać. Pamiętaj o robieniu przerw i nie decyduj się na całonocną naukę. Musisz dobrze spać, dobrze się odżywiać, nawadniać się i ogólnie dbać o siebie, jeśli chcesz osiągnąć najlepsze wyniki.

Nie potrzebujesz, żebym przez to wszystko przechodził, ale to ma znaczenie . Postępuj zgodnie ze szczegółowymi wskazówkami matematycznymi w tym poście, nie zaniedbuj się w tym procesie, a wyrzucisz egzamin z parku

5/5 - (1 vote)

Autor: Beata Borek