Nauka matematyki w atrakcyjny sposób przygotowująca do matury i egzaminów

Matematyka często bywa postrzegana jako przedmiot pełen trudnych wzorów i skomplikowanych zadań, które mogą przytłaczać i zniechęcać. Aby jednak przekształcić to postrzeganie i uczynić matematykę bardziej przystępną, zrozumiałą oraz satysfakcjonującą, warto zwrócić uwagę na innowacyjne podejście opisane w książce „Atomowe Nawyki” autorstwa Jamesa Cleara. Ta metoda skupia się na budowaniu małych, ale regularnych nawyków, które krok po kroku prowadzą do osiągnięcia dużych celów. Zastosowanie tej strategii w nauce matematyki może polegać na codziennym poświęcaniu czasu na rozwiązywanie zadań, stopniowym zwiększaniu ich trudności oraz systematycznym powtarzaniu i utrwalaniu zdobytej wiedzy. Dzięki temu proces nauki staje się mniej przytłaczający, a każdy mały sukces buduje motywację do dalszej pracy i eksploracji matematycznych zagadnień.

Nasze umysły mają naturalną tendencję do tworzenia nawyków poprzez powtarzanie czynności. Zamiast więc przeżywać frustrację związaną z nauką matematyki, możemy ją uczynić bardziej atrakcyjną, łącząc ją z naszymi ulubionymi aktywnościami. Ale jak to zrobić?

Na początek warto zastanowić się, co robimy na co dzień. Czy to granie w Fortnite, oglądanie seriali, czy czytanie książek science fiction, możemy zastosować prostą zasadę: po każdej rozegranej grze, obejrzanym odcinku serialu, czy przeczytanym rozdziale książki, poświęćmy chwilę na rozwiązanie zadania matematycznego. Jest to efektywny sposób na przekształcenie rutynowej nauki w przyjemny i satysfakcjonujący nawyk. Kluczem jest tutaj krótki czas poświęcony na naukę, co sprawia, że łatwiej jest się do niej zabrać, mając świadomość, że zaraz wrócimy do ulubionej rozrywki.

Podobną metodę stosował słynny bokser Muhammad Ali. Jego treningi składały się z krótkich sesji, po których następował czas na inne aktywności, a potem powrót do kolejnych krótkich treningów. Dzięki temu mógł uczyć się efektywniej, osiągając więcej w krótszym czasie. Nasz umysł, jak podkreśla Radek Kotarski w swojej książce „Włam się do mózgu”, odżywia się powtórzeniami. Stosując tę metodę, możemy przekształcić naukę matematyki w coś, co nie tylko przynosi lepsze wyniki, ale również sprawia przyjemność.

Jeśli napotykasz trudności w rozwiązywaniu zadań matematycznych, spróbuj zmienić podejście z „wykonywania” na „obserwowanie”. Na przykład, możesz znaleźć na YouTube krótkie filmiki edukacyjne, które trwają zaledwie kilka minut i demonstrują, jak rozwiązać dane zadanie. Oto prosty schemat, który możesz zastosować:

  1. Obejrzyj filmik instruktażowy na YouTube.
  2. Po obejrzeniu, wróć do swojej ulubionej czynności, aby zrelaksować umysł.
  3. Następnie spróbuj samodzielnie rozwiązać zadanie, które było przedstawione w filmiku.
  4. Po wykonaniu zadania, ponownie wróć do czynności, którą lubisz.

Jeżeli jednak filmik nie spełnia Twoich oczekiwań lub nadal masz trudności z zadaniami, warto rozważyć skorzystanie z korepetycji. Podczas zajęć z korepetytorem, zapisuj notatki i staraj się powtarzać rozwiązane zadania krok po kroku, dokładnie w taki sposób, jak były one rozwiązywane na lekcji. Regularne, krótkie sesje powtórkowe są niezwykle pomocne w lepszym zrozumieniu i przyswojeniu trudniejszych tematów. Dzięki temu podejściu, nauka matematyki staje się bardziej przystępna i efektywna.

Nasz mózg naturalnie czerpie przyjemność z rozumienia i powtarzania tego, co już zna. Metoda, którą opisaliśmy, ma na celu wykorzystanie tej właściwości, umożliwiając automatyczne przystępowanie do zadań matematycznych w połączeniu z codziennymi, lubianymi czynnościami. Jest to sposób na to, aby nauka stała się bardziej intuicyjna i mniej obciążająca.

Korepetycje z matematyki
Korepetycje z matematyki

Warto jednak pamiętać, że każda metoda nauki jest inna i to, co świetnie sprawdza się u jednej osoby, może nie być równie efektywne dla innej. Dlatego zachęcamy do wypróbowania tej metody w praktyce i ocenienia jej skuteczności na własnym przykładzie. Może ona przynieść znaczącą zmianę w sposobie nauki i pomóc w osiągnięciu lepszych wyników, ale równie dobrze może okazać się nieodpowiednia dla niektórych osób.

Nie zapominajcie również o śledzeniu naszych nadchodzących artykułów, w których przedstawimy różne podejścia do nauki. Obserwowanie różnorodnych metod i eksperymentowanie z nimi może pomóc w znalezieniu tej najbardziej efektywnej i przyjemnej dla Was. Każda nowa strategia to szansa na odkrycie czegoś, co może zrewolucjonizować Wasz sposób nauki i przyczynić się do lepszego zrozumienia matematyki.

5/5 - (1 vote)

Autor: Beata Borek