Korepetycje on-line – przyszłość korepetycji w szkołach podstawowych oraz średnich

Korepetycje online stają się coraz bardziej popularne i prężnie rozwijają się z wielu powodów. Dzięki korepetycjom online, uczniowie mają dostęp do szerokiego spektrum nauczycieli i ekspertów z całego świata, niezależnie od miejsca, w którym mieszkają. Nie muszą już ograniczać się tylko do lokalnych nauczycieli.

Korepetycje online oferują dużo większą elastyczność, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Można łatwo dopasować harmonogram lekcji do indywidualnych potrzeb i zobowiązań, bez konieczności uwzględniania czasu oraz kosztów dojazdu.

Lekcje odbywają się w domowym zaciszu, co sprawia, że są bardziej komfortowe zarówno dla ucznia, jak i nauczyciela. Wielu uczniów czuje się swobodnie korzystając z technologii, co sprawia, że nauka online jest dla nich naturalna. Ponadto, nowoczesne narzędzia edukacyjne i technologie, takie jak tablice interaktywne, udostępnianie ekranu czy aplikacje do nauki, mogą ułatwić proces nauczania i uczynić go bardziej angażującym.

Jakie programy stosuje się do prowadzenia korepetycji on-line?

Do prowadzenia korepetycji online stosuje się wiele różnych programów i platform. Oto niektóre z najpopularniejszych:

  • Zoom: Jest to jedno z najczęściej używanych narzędzi do wideokonferencji, które oferuje szereg funkcji, takich jak udostępnianie ekranu, tablica interaktywna, chat, czy możliwość tworzenia pokoi breakout.
  • Google Meet: Jest częścią pakietu Google Workspace i umożliwia prowadzenie bezpłatnych wideokonferencji z udostępnianiem ekranu i innymi funkcjami, które mogą być przydatne podczas korepetycji.
  • Microsoft Teams: Ta platforma jest często wykorzystywana w szkołach i uniwersytetach, oferując możliwość wideokonferencji, udostępniania ekranu i korzystania z tablicy interaktywnej.
  • Skype: Ten komunikator internetowy oferuje bezpłatne połączenia wideo i udostępnianie ekranu, co jest bardzo przydatne podczas korepetycji online.
  • TutorRoom: To narzędzie specjalnie zaprojektowane do korepetycji online, które oferuje wiele funkcji edukacyjnych, takich jak tablica interaktywna, możliwość udostępniania materiałów do nauki i zarządzanie planem lekcji.
  • BitPaper: Jest to interaktywna tablica online, która pozwala nauczycielom i uczniom rysować, pisać, edytować i udostępniać notatki w czasie rzeczywistym.
  • Kahoot!: To platforma do tworzenia quizów interaktywnych, która może być wykorzystana do sprawdzania wiedzy uczniów w atrakcyjnej formie.

Postaramy się rozwiązać problem z mikrofonem lub kamerką podczas e-korepetycji

Czy zdarzyło ci się kiedyś, że podczas online spotkania twoja kamera albo mikrofon przestały działać? Jeżeli tak, to ten poradnik jest dla Ciebie. Pokażemy, jak w prosty sposób uporać się z tym problemem. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się, że podczas spotkania online Twoja kamera lub mikrofon nagle przestały działać? Jeżeli odpowiedź brzmi „tak”, to ten poradnik został stworzony właśnie z myślą o Tobie. Zawiera on wskazówki, które pomogą Ci szybko i skutecznie rozwiązać ten problem.

Sprawdź uprawnienia kamery

Podczas dołączania do spotkania np. w Google Meet, platforma ta prosi o udzielenie zgody na korzystanie z Twojej kamery. Jeżeli jednak to pozwolenie zostanie zablokowane lub odrzucone, Google Meet będzie wyświetlał jedynie czarny ekran.

Możesz to naprawić, dając przeglądarce uprawnienia do korzystania z kamery. Poniżej przedstawiamy, jak to zrobić w przeglądarkach takich jak Chrome, Firefox i Edge.

Google Chrome

Google Chrome – Wejdź w 'Ustawienia’ > 'Prywatność i bezpieczeństwo’ > 'Ustawienia witryn’ > 'Kamera’. Na liście powinien być Google Meet – zezwól mu na dostęp do kamery.

Mozilla Firefox

Mozilla Firefox – Przejdź do 'Opcje’ > 'Prywatność i Bezpieczeństwo’ > 'Ustawienia blokowania’ > 'Dostęp do twojej kamery’. Google Meet powinien się pojawić na liście – upewnij się, że ma dostęp do kamery.

Firefox pokazuje stan uprawnień po lewej stronie paska adresu. Kliknij ikonę aparatu i wybierz Zezwalaj na dźwięk i wideo , aby zezwolić Google Meet na dostęp do aparatu.

Microsoft Edge

Microsoft Edge – Wybierz 'Ustawienia’ > 'Ustawienia prywatności, usługi i aplikacje’ > 'Ustawienia witryn’ > 'Kamera’. Znajdź Google Meet na liście i zezwól mu na korzystanie z kamery.

Pamiętaj, że po zmianie ustawień może być konieczne ponowne uruchomienie przeglądarki internetowej, aby zmiany zaczęły obowiązywać.

Upewnij się, że żadna inna aplikacja nie korzysta z Twojej kamery

Google Meet nie będzie mógł korzystać z kamery ani strumieniować wideo, jeśli inne aplikacje działają w tle i mają dostęp do Twojej kamery internetowej. Przejrzyj otwarte aplikacje i sprawdź, czy nie korzystają one z Twojej kamery, szczególnie te przeznaczone do wideokonferencji, takie jak Skype czy TeamViewer.

Na swoim laptopie zwróć uwagę na kontrolkę kamery – jeśli jest włączona, to znak, że jakaś aplikacja korzysta z Twojej kamery. Zidentyfikuj i zamknij wszelkie programy, które mogą korzystać z kamery w tle. Gdy to zrobisz, dołącz ponownie do spotkania w Google Meet i naciśnij ikonę kamery, aby uruchomić kamerę internetową.

Sprawdź swój program antywirusowy pod kątem blokowania dostępu

Niektóre oprogramowania antywirusowe z funkcjami zabezpieczającymi sieć mogą domyślnie blokować dostęp do kamery przed nieuprawnionymi lub zewnętrznymi źródłami. Zaleca się, aby sprawdzić ustawienia swojego programu antywirusowego pod kątem zabezpieczeń sieci.

Przykładowo, w programie antywirusowym Kaspersky, musisz wejść w 'Ustawienia’ > 'Ochrona’ > 'Ochrona sieci’. Następnie, wybierz 'Zablokuj dostęp do kamery internetowej dla wszystkich aplikacji’ i zdeaktywuj tę opcję. Wyskoczy okno z listą zablokowanych aplikacji. Usuń swoją przeglądarkę z tej listy. Tymczasowe wyłączenie oprogramowania antywirusowego może również pomóc w zdiagnozowaniu, czy jest to przyczyna problemu.

Automatyczne testy mikrofonu oraz kamerki do pracy z przeglądarką internetową

Możesz przeprowadzić test mikrofonu i kamery internetowej za pomocą różnych narzędzi dostępnych w internecie. Niektóre z nich oferują także testowanie innych elementów sprzętowych, takich jak klawiatura czy mysz. Aby skorzystać z testu, należy kliknąć przycisk Play i udzielić pozwolenia na dostęp do kamery i mikrofonu. Następnie powinno się zobaczyć obraz z kamery i usłyszeć dźwięk z mikrofonu na ekranie. 

Słowem podsumowania

Poradnik ten skupia się na rozwiązywaniu problemów z kamerą i mikrofonem podczas korepetycji online. Zaczyna od omówienia zalet korepetycji online, takich jak dostęp do nauczycieli z całego świata, większa elastyczność i wygoda. Następnie przedstawia różne programy i platformy używane do prowadzenia korepetycji online, takie jak Zoom, Google Meet, Microsoft Teams, Skype, TutorRoom, BitPaper i Kahoot!.

W dalszej części poradnika skupiamy się na rozwiązywaniu problemów z kamerą i mikrofonem. Zalecają sprawdzenie uprawnień kamery w różnych przeglądarkach (Chrome, Firefox, Edge), upewnienie się, że żadna inna aplikacja nie korzysta z kamery, oraz sprawdzenie, czy program antywirusowy nie blokuje dostępu do kamery.

Poradnik zawiera również linki do stron, na których można przeprowadzić testy kamery i mikrofonu.

Oceń Nas

Autor: Beata Borek