Jak uczyć się matematyki

Istnieje wiele sposobów nauki matematyki – w szkole, z korepetytorem, korzystając z internetowych witryn do nauki matematyki – ale niezależnie od tego, jak się uczysz, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Pamiętaj: jedynym sposobem na naukę matematyki jest robienie matematyki!

 1. Praktyka czyni mistrza
  Nic, co warto mieć, nie przychodzi łatwo, a solidna znajomość matematyki nie jest wyjątkiem! Jest to umiejętność, która rozwinie się tylko dzięki ciągłemu ćwiczeniu, więc wykorzystaj swój wolny czas na ćwiczenie równań, ćwiczeń i podstaw arytmetyki. Jest to prawdopodobnie jedna z najważniejszych wskazówek dotyczących nauki matematyki. Zobaczysz i poczujesz różnicę w ciągu kilku tygodni.
 2. Przejrzyj swoje błędy
  Wiele matematyki polega na rozwiązywaniu problemów, a aby rozwiązać problemy, musisz stosować różne rozwiązania, aż znajdziesz właściwe. Jeśli otrzymałeś złą odpowiedź, przejrzyj swój proces i zidentyfikuj błędy.

Dlaczego jest to jedna z kluczowych wskazówek dotyczących nauki matematyki? Dzieje się tak, ponieważ zrozumienie, gdzie popełniłeś błąd w swoim podejściu za pomocą procesu krok po kroku, jest najlepszym sposobem na wzmocnienie swoich umiejętności i uniknięcie ponownego popełniania tych samych błędów.

 1. Skoncentruj się na koncepcjach, a nie procesach
  Matematyka to temat sekwencyjny: musisz dokładnie zrozumieć jeden problem, zanim przejdziesz do następnego. Jeśli znasz tylko przebieg równania, trudniej będzie ci zrozumieć, gdzie w przyszłości będzie ono pasować do rozwiązań różnych problemów.

W rzeczywistości w badaniu przeprowadzonym przez nauczycieli, uczniowie, którzy stosowali podejście polegające na rozwiązywaniu problemów w pierwszej kolejności, konsekwentnie osiągali lepsze wyniki niż uczniowie, którzy nauczyli się rozwiązania matematycznego, zanim spróbowali rozwiązać problem za jego pomocą. Dzięki zrozumieniu problemu przed poznaniem rozwiązania uczniowie mogliby wyraźniej zidentyfikować logikę problemu i procesy, które byłyby zaangażowane w jego rozwiązanie.

Dlatego najlepszym sposobem na naukę matematyki jest zrozumienie koncepcji i logiki każdego rozwiązania, a nie zapamiętywanie procesu.

Czy istnieje sposób na szybszą naukę matematyki?

A teraz wskazówki, po które przyszedłeś: jak szybko nauczyć się matematyki. Chociaż nie ma skrótów, jeśli chodzi o prawidłowe uczenie się rzeczy, istnieją pewne techniki, których możesz użyć, aby wzmocnić swoje zrozumienie matematyczne i uczyć się mądrzej, a nie ciężej.

Oto kilka wskazówek od ekspertów, dotyczących szybkiego uczenia się matematyki.

Wskazówki matematyczne

 1. Użyj rzeczywistych, konkretnych przykładów
  Rozwiązania matematyczne mogą być bardzo abstrakcyjne, co utrudnia ich zapamiętanie i zrozumienie. Jednym z najlepszych sposobów na szybką naukę matematyki jest zastosowanie rozwiązania matematycznego w codziennej sytuacji, którą lepiej znasz.

Znajdź przykład problemu matematycznego w swoim codziennym życiu, aby szybko poprawić się w matematyce. Oto kilka przykładów:

 • ustalenie prawdopodobieństwa wygrania losu na loterię,
 • konwersja ilości recepturowych ze standardu amerykańskiego lub systemu imperialnego na ilości metryczne lub
 • obliczanie dystansu, jaki możesz przejechać na pół baku w swoim aucie.
 1. Stwórz środowisko wolne od zakłóceń
  Matematyka to przedmiot, który wymaga największej koncentracji, więc unikaj pokusy wielozadaniowości lub nauki w rozpraszających środowiskach, takich jak hałaśliwe kawiarnie lub przed telewizorem. Ważnym warunkiem szybkiego uczenia się matematyki jest znalezienie miejsca, do którego nie będziesz wzywany ani kuszony rozproszeniami, takimi jak jedzenie, prace domowe czy telefon.

Niektóre badania wykazały, że słuchanie muzyki klasycznej podczas nauki może poprawić koncentrację i zmniejszyć stres, więc spróbuj dodać klasyczną playlistę do swojej rutynowej nauki.

Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak szybko nauczyć się matematyki, możesz skorzystać z tysięcy pomocnych zasobów, usług korepetycji i wskazówek dotyczących nauki. Niezależnie od tego, czy skupiasz się na stosowaniu matematycznych rozwiązań codziennych problemów, czy zatrudniasz korepetytora, który pomoże Ci osiągnąć cele edukacyjne, możesz znaleźć właściwy sposób na szybszą naukę. Potraktuj to jak problem matematyczny – stosuj różne rozwiązania, aż znajdziesz właściwe!

 1. Użyj technologii, aby poprawić proces uczenia się matematyki
  Istnieje powód, dla którego strony internetowe i korepetycje z matematyki online stały się tak popularne i wiąże się to z jedną z podstawowych zasad uczenia się matematyki: praktyka czyni mistrza. Im więcej masz kontaktu z matematyką, tym więcej zrozumiesz i tym szybciej nauczysz się pracować nad procesem rozwiązywania równania.

Od pomocnych zasobów internetowych, takich jak filmy, książki i gry, po interaktywne lekcje wideo, technologia ułatwiła i przyśpieszyła naukę podstaw matematyki online za darmo. Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę podstaw matematyki online, czy o coś bardziej zaawansowanego, korepetycje mogą naprawdę pomóc Ci szybciej nauczyć się matematyki.

lekcje matematyki
lekcje matematyki

W ostatnich latach popularność korepetycji online dramatycznie wzrosła, co jest prawdopodobnie spowodowane wzmożoną rywalizacją o miejsca na uniwersytecie, z którą borykają się dzisiejsi studenci. Rezultatem jest zwiększona presja na dobre wyniki w przedmiotach STEM, a wielu rodziców poszukuje korepetytorów z matematyki online jako wygodnej i przystępnej cenowo alternatywy dla programów centrów korepetycji .

Matematyka: nauka na odległość

Nauka matematyki na odległość jest nie tylko możliwa, ale w rzeczywistości jest idealnym przedmiotem dla osób uczących się na odległość. Łatwo jest znaleźć kursy z głównych instytucji do nauki matematyki na odległość, a online jest mnóstwo materiałów dostępnych za darmo, które możesz uczyć się we własnym tempie.

Jaka strona pomoże mi w matematyce?

Istnieją tysiące miejsc, w których można uczyć się matematyki online, ale szukaj witryn oferujących szereg opcji, takich jak bezpłatne lub tanie wersje próbne, które pomogą Ci znaleźć korepetytora, z którym lubisz pracować, oraz natychmiastowe korepetycje w przypadku sesji wkuwania w ostatniej chwili. Witryny takie jak Eurekly oferują korepetycje z matematyki od poziomu podstawowego do uniwersyteckiego, a większość korepetytorów oferuje bezpłatne lekcje próbne, dzięki czemu możesz znaleźć odpowiedniego korepetytora dla swojego stylu uczenia się, celów i osobowości.

Oceń Nas

Autor: Beata Borek