Oto trzy nowoczesne metody, które mogą zastąpić system nauczania w klasie i ożywić zainteresowanie dzieci nauką.

Świat się zmienia, ale edukacja zdominowana przez nauczycieli pozostaje taka sama. Nauczyciel w klasie jest zarówno nosicielem wiedzy, jak i strażnikiem porządku. Nauczyciel nadaje – dzieci słuchają. A jeśli wcześniej takie podejście było uzasadnione: przecież tylko nieliczni z wykształceniem mieli wiedzę, a książek było za mało, to dziś wydaje się to co najmniej dziwne. W końcu każdy ma dostęp do Internetu z nieskończoną ilością informacji.

W takim razie, jaką funkcję powinien pełnić nauczyciel w nowoczesnej klasie? A jak budować szkolenia uwzględniające współczesne realia?

Psychologowie i naukowcy coraz częściej twierdzą, że wykład i bierne słuchanie są najbardziej nieskutecznymi narzędziami nauczania.

Należy je zastąpić podejściem skoncentrowanym na osobie (indywidualnym) i aktywnym uczeniu się, gdy nauczyciel staje się coachem, który prowadzi swoich uczniów we właściwym kierunku. Niektóre z tych podejść zostały już z powodzeniem zastosowane przez nauczycieli (i szkoły). Czym są te techniki i dlaczego są skuteczne, opisujemy poniżej.

Metoda klasy odwróconej

System ten został opracowany przez pedagogów Jonathana Bergmana i Aarona Samsa w 2007 roku.

Mieli za zadanie pomóc sportowcom wypełnić lukę w nauce. I znaleźli wygodne dla wszystkich rozwiązanie, które z czasem przekształciło się w samodzielną metodę edukacyjną.

Istota metody: nauczyciel przekazuje uczniom materiał, który samodzielnie opanowują w domu, a następnie analizuje trudne i niezrozumiałe momenty na lekcji. Formy pracy na zajęciach – dyskusja, praca w grupie itp.

Główną zaletą takiego podejścia jest to, że dziecko przechodzi przez materiał w wybranym przez siebie tempie.

Jeśli czegoś nie rozumie, może ponownie przeczytać lub obejrzeć (jeśli nauczyciel użyje wideo). W ten sposób lekcja w klasie staje się bardziej zindywidualizowana: nauczyciel nie powtarza materiału podręcznikowego, a jedynie prowadzi dzieci w ich pracy. Nauczyciel ma możliwość poświęcenia czasu każdemu.

Dzięki takiemu podejściu uczniowie podejmują zajęcia z większą odpowiedzialnością, są bardziej zaangażowani w proces uczenia się.

Pomimo tego, że metoda „odwróconej klasy” pojawiła się stosunkowo niedawno, w Internecie można znaleźć wiele materiałów (filmów z wykładami) dla nauczycieli pracujących na takim systemie.

Na przykład na stronie słynnej Firmy Lektor Personalny , której głównym zadaniem jest udostępnienie edukacji każdemu z dowolnego miejsca na świecie.

Metoda samorządowa

Ta metoda nauczania została po raz pierwszy zastosowana przez nauczycielkę Barbarę Sheel w klasie z trudnymi nastolatkami (Karl Rogers pisał o niej szczegółowo w książce „Freedom to Learn”).

Szósta klasa, w której pracowała Barbara, była całkowicie nie do opanowania. Nauczycielce w żaden sposób nie udało się ustanowić dyscypliny iz rozpaczą postanowiła poeksperymentować. Zaproponowała, aby dzieci nie uczyły się już pod jej opieką, ale same decydowały, co jest dla nich interesujące do nauczania.

Nie była to jednak wolność całkowita, ale wolność w granicach określonych specjalną umową.

Nauczyciel wyjaśnił dzieciom, że istnieją standardy, które klasa musi opanować w ciągu jednego roku akademickiego. Zgodziła się z dziećmi, że nie mogą przejść do nowego tematu bez opanowania poprzedniego. A także pozostawił uczniom prawo do zwrócenia się do niej o pomoc.

Barbara nie dowodziła uczniami, a jedynie pomagała i kierowała. Dzieci same czytały i studiowały tematy, pomagały sobie nawzajem, robiły wspólne projekty, jeśli chciały. Wszyscy mogli razem oglądać filmy edukacyjne, ale sami decydowali, jak wykorzystać je w swoim programie nauczania: niektórzy robili notatki, inni rysowali komiksy.

Jeśli uczniowie chcieli podzielić się swoimi osiągnięciami lub wspólnie dyskutować na dany temat, odbywali „zgromadzenie ogólne” z nauczycielem.

Pod koniec roku Barbara zauważyła, że ​​była pod wrażeniem wyników uczniów.

W klasie ukształtowała się „dyscyplina pracy”.

Same chłopaki brali odpowiedzialność za swoje studia, więc bardziej interesowali się studiami i ich sukcesem. Przez cały czas trwania eksperymentu inni nauczyciele nie narzekali na dzieci, a rodzice nawet nie narzekali. Ale co najważniejsze, jak zauważa Barbara Shiel, ich „zdolność do komunikowania się wzrosła, nastąpił postęp w rozwoju społecznym, nastąpiły zmiany w postawach osobistych, wzrosło zainteresowanie nauką i wzrosła duma z samodoskonalenia”. A tego nie da się już zmierzyć żadną oceną.

Oczywiście ta metoda nie jest panaceum. Jak pisze Carl Rogers w Freedom to Learn, niektórzy nauczyciele próbowali powtórzyć eksperyment Barbary Sheel, ale im się to nie udało. W każdym razie jest to duży krok w kierunku bardziej świadomego uczenia się.

matematyka korepetycje

Metoda projektu

W szkole Lektor Personalny stosowana jest metoda nauczania dzieci poprzez działania projektowe. Został opisany w książce „Szkoła przyszłości. Jak wychować utalentowane dziecko „Ken Robinson. Nie ma podziału na osobne tematy, nie ma wezwań, dzieci nie muszą przenosić się z klasy na klasę. Chłopaki prowadzą badania w określonej dziedzinie.

Na przykład pracują w ogrodzie, zamiast uczyć się terminów biologicznych. Badają ekosystemy z książką o ekologii Zatoki San Diego. Robią filmy dokumentalne, piszą artykuły i angażują się w różnorodne działania.

Oczywiście do realizacji takiego projektu potrzebna jest wiedza z wielu różnych dziedzin – humanitarnej, przyrodniczej, technicznej.

Łubie, Zbrosławice, Tworóg, Połomia, Pyskowice, Toszek, Zabrze, Gliwice, Tarnowskie Góry, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Żory, Rybnik, Wielowieś, Księży Las, Bytom, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Pławniowice, Kopienica, Wieszowa, Lubliniec, Strzelce Opolskie, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Kędzierzyn-Koźle, Mikołów, Częstochowa, Kraków, Wadowice, Oświęcim, Tychy, Rybnik, Aleksandria, Babienica, Blachownia, Biskupice, Bobrowniki Śląskie, Boronów, Borowiany, Boruszowice, Brynek, Brynica, Brzeziny Śląskie, Bytom, Celiny, Chechło, Chorzów, Ciasna, Cisiec, Cisownica, Cynków, Czechowice-Dziedzice, Czekanów, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Dobrodzień, Drutarnia, Gliwice, Goczałkowice-Zdrój, Goleszów, Gorzyce, Gostyń, Góra Siewierska, Górniki, Hanusek, Herby, Jastrzębie-Zdrój, Jaworzno, Jemielnica, Jerzowa, Kalety, Kamieniec, Kamińsko, Katowice, Karchowice, Kędzierzyn Koźle, Kiczora, Kieleczka, Kleszczów, Kłobuck, Knurów, Kocury, Kochanowice, Kokotek, Koszęcin, Kotowice, Konopiska, Koty, Kozłowa Góra, Kozłów, Krupski Młyn, Krzyżowa, Krzepice, Księży Las, Laryszów, Lasowice, Lisów, Lubliniec, Łącza, Łubie, Lubecko, Miasteczko Śląskie, Miedary, Mierzęcice, Mikołeska, Mikołów, Miotek, Morsko, Mysłowice, Nakło Śląskie, Niewiesze, Niezdrowice, Niezdara, Nowa Wieś, Nowe Chechło, Ogrodzieniec, Opatowice, Orzech, Orzesze, Osada Jana, Ossy, Ożarowice, Paczyna, Piasek, Piekary Śląskie, Pisarzowice, Pniowiec, Poczesna, Połomia, Porąbka, Poręba, Psary, Potępa, Przeczyce, Przezchlebie, Przeczyce, Pszczyna, Ptakowice, Pyrzowice, Pyskowice, Racibórz, Radzionków, Repty, Repty Śląskie, Rokitno Szlacheckie, Ruda Śląska, Rudniki, Rudziniec, Rudno, Rybna, Rybnik, Rzeczyce, Rzędkowice, Sączów, Siemonia, Sierakowice, Siewierz, Sławków, Sopot, Sosnowiec, Sośnicowice, Solarnia, Sowice, Smolnica, Stare Tarnowice, Stolarzowice, Strzybnica, Strzelce Opolskie, Szałsza, Śródmieście-Centrum, Świerklaniec, Świnna, Tarnowskie Góry, Tąpkowice, Toszek, Trachy, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wieszowa, Wilkowice, Wilkowiczki, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Wojska, Woźniki, Wyrazów, Zabrze, Zarzecze, Zawady, Zbrosławice, Zdów, Zebrzydowice, Zendek, Żarki Letnisko, Żernica, Żędowice, Ziemięcice, Żory, Żyglin, Żyglinek

Dlatego uczniowie opanowują cały program nauczania, nie siedząc przy ławkach, ale w „polu”.

Zadaniem nauczycieli jest opracowanie projektu w oparciu o istniejące standardy edukacyjne i praca nad nim w zespole z innymi nauczycielami i dziećmi.

Masz wątpliwości co do sukcesu tego podejścia? Prawie wszyscy absolwenci szkoły trafiają na prestiżowe uczelnie, a 70% z nich na studia.

Oceń Nas

Autor: Beata Borek